do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

Vzdálená galaxie GN-108036 produkuje nezvyklé množství nových hvězd

Galaxie GN-108036 je jeden z nejvzdálenějších známých objektů ve vesmíru, astronomové odhadují, že se nachází ve vzdálenosti až 12,9 miliard světelných let. Míra, se kterou v této galaxii vznikají nové hvězdy je ale zatím nejvyšší, kterou v takových vzdálenostech kdy viděli.



GN-108036 byla poprvé nalezena s pomocí teleskopu Subaru na havajské hoře Mauna Kea. Její červená barva napovídala o obrovské vzdálenosti, a skutečně, po následných měřeních dalšími teleskopy jsou dnes astronomové přesvědčení, že pozorujeme GN-108036 pouhých 750 milionů světelných let po velkém třesku.

Koncem roku 2011 se zaměřily na galaxii GN-108036 dva vesmírné teleskopy: Hubble pro pozorování ve viditelném spektru a Spitzer pro infračervená pozorování. Nová měření naznačují velmi vysokou míru vzniku nových hvězdy, zhruba ekvivalent 100 sluncí za rok. Přitom 5x větší a mnohem masivnější Mléčná dráha "zplodí" zhruba 30x méně hvězd.

Vysoká míra formace nových hvězd v této galaxii implikuje, že v už tak dávné době nabírala rychle masu. Podle Bahrama Mobashera proto je galaxie GN-108036 zřejmě pradávným předkem dnešních masivních galaxií.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit