do not follow here
New Horizons < LIVING fUTURE

Co čekat od dnešního průletu sondy New Horizons kolem Pluta? Dnes ještě nic

Ve 13:50 SELČ proletí kolem trpasličí planety Pluto vesmírná sonda New Horizons rychlostí 14 kilometrů za sekundu. Na co se z tohoto průletu můžeme těšit a kdy? Cesta slunečního paprsku z povrchu Slunce k Zemi trvá asi osm minut, naše planeta tedy leží ve vzdálenosti osmi světelných minut od naší hvězdy. Pluto je však dál, mnohem dál - leží celé 4,5 světelné hodiny od Slunce a tedy na jakýkoliv signál od této trpasličí planety se bude čekat dlouhé čtyři a půl hodiny. Ale ani to ještě neznamená, že bychom večer v půl sedmé viděli ty nejdetailnější snímky Pluta. Zdaleka.



Extrémní vzdálenost, kterou z dnes aktivních sond dnes předčí jen dva Voyagery, limituje komunikaci s New Horizons více než jen časovým zpožděním. Během krátkého průletu sonda posbírá početná měření a snímky povrchu, na Zemi se však budou dostávat následujících 16 měsíců. A operátoři si nebudou moci v indexu vybrat, které ze snímků poslat jako první, je tak možné, že ty největší objevy přijdou až dlouhé měsíce po průletu.

Na co se ale můžeme těšit jako první? Bude to potvrzení, že průlet proběhl v pořádku a sonda posbírala cenná data, to přijde těsně před druhou hodinou ranní v noci na středu. Následovat by pak ve středu měl první snímek z průletu. Teprve potom se budou posílat další data. 

Sonda New Horizons během průletu kolem Pluta nebude mít namířenou anténu směrem k Zemi a tedy nebude moci poslat žádný signál ani data. To se změní až několik hodin po průletu, kdy už budou všechna data posbírána, teprve potom sonda namíří svou hlavní anténu do středu sluneční soustavy a pošle na Zemi signál, že je v pořádku a že provedla naplánované úlohy.

Nemusíte dnes tedy sledovat všechny online přenosy, skutečné potvrzení přijde až po půlnoci. V příštích dnech budou snímky i nadále chodit v jednotkách za týden a tak o žádné jistě nepřijdete. Přesto se už dnes můžete těšit na poslední fotku Pluta z fáze přibližování, kterou sonda poslala zpátky na Zemi, než změnila svou orientaci pro průlet systémem Pluta a jeho měsíců.

Potvrzení velikosti Pluta

Zatímco se sonda New Horizons přibližovala k trpasličí planetě, vědci spočítali s doposud největší přesností velikost Pluta. Ta byla doposud odhadována z pozorování pozemních nebo orbitálních teleskopů a byla tak velmi nepřesná. Tedy: 2 370 kilometrů v průměru. Taková je přesná velikost Pluta. Doposud se odhadovalo 2 300 kilometrů. Charon je o něco menší, ve srovnání se svou mateřskou (trpasličí) planetou je však gigantický: 1 208 kilometrů v průměru, tedy více než dvojnásobek.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o misi New Horizons

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
New Horizons

tag icon
Další články z kategorie
New Horizons
Načítám stránku...
x zrušit