do not follow here
Betelgeuse < LIVING fUTURE

Pozorování Hubblovým teleskopem odhalila příčinu pohasnutí hvězdy Betelgeuse ze začátku tohoto roku

Pozorování vesmírným teleskopem Hubble odhalují příčinu pohasnutí jedné z nejjasnějších hvězd na noční obloze začátkem letošního roku. Hvězda Betelgeuse koncem loňského a začátkem tohoto roku zářila o desítky procent slaběji, než je běžné. Podle nového výzkumu to bylo způsobeno oblakem materiálu vyvrženého z hvězdy, který zablokoval část jejího světla.

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá


Betelgeuse

Betelgeuse je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Orionu a desátá nejjasnější hvězda na celé noční obloze. Jedná se o červeného veleobra, který je jednou z největších známých hvězd v naší galaxii. 

V této fázi hvězdného života dochází hvězdě palivo pro termojadernou fúzi a mění se její vnitřní procesy. To vše vede nezadržitelně k supernově - jedné z nejzářivějších explozí ve vesmíru.

A vše nasvědčuje tomu, že by právě hvězda Betelgeuse mohla explodovat brzy. Její nestabilita napovídá o blížícím se konci. Kdy to ale přesně přijde, nelze s jistotou předpovědět, k explozi by mohlo dojít klidně dnes, ale také za několik tisíc let. Nikdo totiž ještě nikdy nezkoumal hvězdu před supernovou. Astronomové tedy hvězdu bedlivě pozorují a všímají si sebemenších změn v jejím chování. 

Doposud nejvýraznější zaznamenaná změna zářivosti hvězdy Betelgeuse začala v říjnu 2019, do února 2020 potom měla záře hvězdy pouze třetinovou úroveň oproti normálu. Mezi možná vysvětlení patřila obrovská skvrna na povrchu hvězdy, nebo uklidnění hvězdy před explozí supernovy. 

Teleskop Hubble pozoroval hvězdu Betelgeuse v ultrafialovém spektru od ledna 2019 v rámci dlouhodobé kampaně. Ještě před pohasnutím hvězdy bylo možné pozorovat hustý a horký materiál, jak se pohybuje atmosférou hvězdy. Výsledkem tohoto procesu má být podle vědců oblak materiálu vyvržený z hvězdy do jejího okolí. Jakmile došlo k jeho ochlazení zformoval se oblak prachu, který zablokoval světlo z hvězdy na cestě k Zemi.

Hvězdy ve fázi červeného veleobra jsou v konečné fázi svojí existence hlavní posloupnosti. Hvězdě v tomto období dochází palivo pro termojadernou fúzi a zvětšuje svůj objem. Při tomto procesu je běžné, že se do okolí hvězdy dostává materiál z jejích horních vrstev. Hvězda Betelgeuse navíc prochází několika cykly, při kterých kolísá její záře, ten hlavní trvá 420 dní.

Více informací k tématu
    Líbil se Vám tento článek?
    Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

    Další zprávy z kategorie
    Betelgeuse

    tag icon
    Další články z kategorie
    Betelgeuse
    Načítám stránku...
    x zrušit