Pozorování Hubblovým teleskopem odhalila příčinu pohasnutí hvězdy Betelgeuse ze začátku tohoto roku

Pozorování vesmírným teleskopem Hubble odhalují příčinu pohasnutí jedné z nejjasnějších hvězd na noční obloze začátkem letošního roku. Hvězda Betelgeuse koncem loňského a začátkem tohoto roku zářila o desítky procent slaběji, než je běžné. Podle nového výzkumu to bylo způsobeno oblakem materiálu vyvrženého z hvězdy, který zablokoval část jejího světla.

Betelgeuse, oblak prachu

Betelgeuse, oblak prachuBetelgeuse

Betelgeuse je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Orionu a desátá nejjasnější hvězda na celé noční obloze. Jedná se o červeného veleobra, který je jednou z největších známých hvězd v naší galaxii. 

V této fázi hvězdného života dochází hvězdě palivo pro termojadernou fúzi a mění se její vnitřní procesy. To vše vede nezadržitelně k supernově - jedné z nejzářivějších explozí ve vesmíru.

A vše nasvědčuje tomu, že by právě hvězda Betelgeuse mohla explodovat brzy. Její nestabilita napovídá o blížícím se konci. Kdy to ale přesně přijde, nelze s jistotou předpovědět, k explozi by mohlo dojít klidně dnes, ale také za několik tisíc let. Nikdo totiž ještě nikdy nezkoumal hvězdu před supernovou. Astronomové tedy hvězdu bedlivě pozorují a všímají si sebemenších změn v jejím chování. 

Doposud nejvýraznější zaznamenaná změna zářivosti hvězdy Betelgeuse začala v říjnu 2019, do února 2020 potom měla záře hvězdy pouze třetinovou úroveň oproti normálu. Mezi možná vysvětlení patřila obrovská skvrna na povrchu hvězdy, nebo uklidnění hvězdy před explozí supernovy. 

Teleskop Hubble pozoroval hvězdu Betelgeuse v ultrafialovém spektru od ledna 2019 v rámci dlouhodobé kampaně. Ještě před pohasnutím hvězdy bylo možné pozorovat hustý a horký materiál, jak se pohybuje atmosférou hvězdy. Výsledkem tohoto procesu má být podle vědců oblak materiálu vyvržený z hvězdy do jejího okolí. Jakmile došlo k jeho ochlazení zformoval se oblak prachu, který zablokoval světlo z hvězdy na cestě k Zemi.

Hvězdy ve fázi červeného veleobra jsou v konečné fázi svojí existence hlavní posloupnosti. Hvězdě v tomto období dochází palivo pro termojadernou fúzi a zvětšuje svůj objem. Při tomto procesu je běžné, že se do okolí hvězdy dostává materiál z jejích horních vrstev. Hvězda Betelgeuse navíc prochází několika cykly, při kterých kolísá její záře, ten hlavní trvá 420 dní.

Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie
  Betelgeuse

  Veleobr VY Canis Majoris prochází podobným procesem jako hvězda Betelgeuse před rokem

  Masivní hvězda VY Canis Majoris v posledních měsících ztrácí na své zářivosti. Podle snímků z teleskpu Hubble je to způsobeno materiálem, který hvězda odhazuje do svého okolí a který blokuje část jejího světla. Podobným procesem prošla před rokem také menší a bližší hvězda Betelgeuse.

  celý článek

  Hvězda Betelgeuse je v rané fázi fúze helia, nachází se blíž a do supernovy má ještě daleko

  Nová analýza Betelgeuse potvrzuje předchozí závěry, podle kterých astronomové hvězdu pozorují v době, kdy spaluje helium. Podle závěrů studie publikované v magazínu Astrophysical Journal je Betelgeuse teprve na začátku fáze, kdy místo vodíku slučuje v termojaderné reakci helium. Do jejího zániku v supernově by tak mohlo zbývat ještě víc než 100 tisíc let.

  celý článek

  Astronomové navrhují postavit speciální teleskop na sledování obří hvězdy Betelgeuse

  Mezinárodní tým astronomů navrhuje postavit nový teleskop, který by byl dedikovaný pro pozorování hvězdy Betelgeuse. Jednalo by se o optický interferometr, který by se skládal z 12 běžně dostupných teleskopů. Tým vědců už dokonce instaluje prototyp, který bude umístěný na anténě teleskopu, který provozuje University of Arizona. Cena výsledného teleskopu by neměla přesáhnout 400 tisíc dolarů.

  celý článek

  Betelgeuse je blíž a menší, než se původně myslelo. Do supernovy má hvězda zřejmě ještě daleko

  Nová pozorování a počítačové modely vedly vědce vedené doktorkou Meridith Joycovou ke zpřesnění vzdálenosti a velikosti hvězdy Betelgeuse. Podle jejich výzkumu publikovaného v Astrophysical Journal má Betelgeuse poloměr 3,55 AU a nachází se 548 světelných let daleko.

  celý článek

  Hvězda Betelgeuse přestala zhasínat, její zářivost nyní postupně roste

  Po několika měsících postupného uklidňování začala hvězda Betelgeuse v druhé polovině února opět navyšovat svou zářivost. Vědci nicméně zatím stále neví, co toto proměnlivé chování způsobilo, Betelgeuse proto budou nadále pozorně sledovat. Hvězda ve vzdálenosti kolem 700 světelných let by mohla být první blízkou supernovou, kterou mělo lidstvo možnost pozorovat v detailu.

  celý článek

  Hvězda Betelgeuse i přes pokles zářivosti nevydává rentgenové záření

  Červený veleobr Betelgeuse v souhvězdí Orionu v posledních měsících září výrazně méně než je běžné. Astronomové se pokouší zjistit, co by za tímto procesem mohlo stát a zaměřili k hvězdě 17. února rentgenový teleskop Chandra. V místě, kde se Betelgeuse nachází, však v rentgenovém spektru nenašli žádné emise.

  celý článek

  Hvězda Betelgeuse je stále slabější, září nyní pouze třetinově oproti normálu

  Pomocí teleskopu VLT (Very Large Telescope) se astronomům podařilo zachytit hvězdu Betelgeuse v detailu. Díky její velikosti a blízkosti jde o jednu z mála hvězd, u kterých lze pozorovat strukturu na povrchu. Betelgeuse je navíc v posledních měsících středem pozornosti díky změnám, kterými aktuálně prochází a které by mohly předznamenávat explozi supernovy.

  celý článek