Pozorování Hubblovým teleskopem odhalila příčinu pohasnutí hvězdy Betelgeuse ze začátku tohoto roku

Pozorování vesmírným teleskopem Hubble odhalují příčinu pohasnutí jedné z nejjasnějších hvězd na noční obloze začátkem letošního roku. Hvězda Betelgeuse koncem loňského a začátkem tohoto roku zářila o desítky procent slaběji, než je běžné. Podle nového výzkumu to bylo způsobeno oblakem materiálu vyvrženého z hvězdy, který zablokoval část jejího světla.

Betelgeuse, oblak prachu

Betelgeuse, oblak prachuBetelgeuse

Betelgeuse je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Orionu a desátá nejjasnější hvězda na celé noční obloze. Jedná se o červeného veleobra, který je jednou z největších známých hvězd v naší galaxii. 

V této fázi hvězdného života dochází hvězdě palivo pro termojadernou fúzi a mění se její vnitřní procesy. To vše vede nezadržitelně k supernově - jedné z nejzářivějších explozí ve vesmíru.

A vše nasvědčuje tomu, že by právě hvězda Betelgeuse mohla explodovat brzy. Její nestabilita napovídá o blížícím se konci. Kdy to ale přesně přijde, nelze s jistotou předpovědět, k explozi by mohlo dojít klidně dnes, ale také za několik tisíc let. Nikdo totiž ještě nikdy nezkoumal hvězdu před supernovou. Astronomové tedy hvězdu bedlivě pozorují a všímají si sebemenších změn v jejím chování. 

Doposud nejvýraznější zaznamenaná změna zářivosti hvězdy Betelgeuse začala v říjnu 2019, do února 2020 potom měla záře hvězdy pouze třetinovou úroveň oproti normálu. Mezi možná vysvětlení patřila obrovská skvrna na povrchu hvězdy, nebo uklidnění hvězdy před explozí supernovy. 

Teleskop Hubble pozoroval hvězdu Betelgeuse v ultrafialovém spektru od ledna 2019 v rámci dlouhodobé kampaně. Ještě před pohasnutím hvězdy bylo možné pozorovat hustý a horký materiál, jak se pohybuje atmosférou hvězdy. Výsledkem tohoto procesu má být podle vědců oblak materiálu vyvržený z hvězdy do jejího okolí. Jakmile došlo k jeho ochlazení zformoval se oblak prachu, který zablokoval světlo z hvězdy na cestě k Zemi.

Hvězdy ve fázi červeného veleobra jsou v konečné fázi svojí existence hlavní posloupnosti. Hvězdě v tomto období dochází palivo pro termojadernou fúzi a zvětšuje svůj objem. Při tomto procesu je běžné, že se do okolí hvězdy dostává materiál z jejích horních vrstev. Hvězda Betelgeuse navíc prochází několika cykly, při kterých kolísá její záře, ten hlavní trvá 420 dní.

Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Betelgeuse

  Astronomové navrhují postavit speciální teleskop na sledování obří hvězdy Betelgeuse

  22. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Astronomové navrhují postavit speciální teleskop na sledování obří hvězdy BetelgeuseMezinárodní tým astronomů navrhuje postavit nový teleskop, který by byl dedikovaný pro pozorování hvězdy Betelgeuse. Jednalo by se o optický interferometr, který by se skládal z 12 běžně dostupných teleskopů. Tým vědců už dokonce instaluje prototyp, který bude umístěný na anténě teleskopu, který provozuje University of Arizona. Cena výsledného teleskopu by neměla přesáhnout 400 tisíc dolarů.

  celý článek

  Betelgeuse je blíž a menší, než se původně myslelo. Do supernovy má hvězda zřejmě ještě daleko

  19. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Betelgeuse je blíž a menší, než se původně myslelo. Do supernovy má hvězda zřejmě ještě dalekoNová pozorování a počítačové modely vedly vědce vedené doktorkou Meridith Joycovou ke zpřesnění vzdálenosti a velikosti hvězdy Betelgeuse. Podle jejich výzkumu publikovaného v Astrophysical Journal má Betelgeuse poloměr 3,55 AU a nachází se 548 světelných let daleko.

  celý článek

  Hvězda Betelgeuse přestala zhasínat, její zářivost nyní postupně roste

  27. 2. 2020

  Hvězda Betelgeuse přestala zhasínat, její zářivost nyní postupně rostePo několika měsících postupného uklidňování začala hvězda Betelgeuse v druhé polovině února opět navyšovat svou zářivost. Vědci nicméně zatím stále neví, co toto proměnlivé chování způsobilo, Betelgeuse proto budou nadále pozorně sledovat. Hvězda ve vzdálenosti kolem 700 světelných let by mohla být první blízkou supernovou, kterou mělo lidstvo možnost pozorovat v detailu.

  celý článek

  Hvězda Betelgeuse i přes pokles zářivosti nevydává rentgenové záření

  24. 2. 2020

  Hvězda Betelgeuse i přes pokles zářivosti nevydává rentgenové zářeníČervený veleobr Betelgeuse v souhvězdí Orionu v posledních měsících září výrazně méně než je běžné. Astronomové se pokouší zjistit, co by za tímto procesem mohlo stát a zaměřili k hvězdě 17. února rentgenový teleskop Chandra. V místě, kde se Betelgeuse nachází, však v rentgenovém spektru nenašli žádné emise.

  celý článek

  Hvězda Betelgeuse je stále slabější, září nyní pouze třetinově oproti normálu

  17. 2. 2020

  Hvězda Betelgeuse je stále slabější, září nyní pouze třetinově oproti normáluPomocí teleskopu VLT (Very Large Telescope) se astronomům podařilo zachytit hvězdu Betelgeuse v detailu. Díky její velikosti a blízkosti jde o jednu z mála hvězd, u kterých lze pozorovat strukturu na povrchu. Betelgeuse je navíc v posledních měsících středem pozornosti díky změnám, kterými aktuálně prochází a které by mohly předznamenávat explozi supernovy.

  celý článek

  Pohasínání hvězdy Betelgeuse v lednu pokračuje, zvětšila svůj objem o téměř 10 procent

  28. 1. 2020

  Pohasínání hvězdy Betelgeuse v lednu pokračuje, zvětšila svůj objem o téměř 10 procentAstronomové v posledních týdnech se zaujetím pozorují hvězdu Betelgeuse, jejíž zářivost začala v říjnu loňského roku výrazně klesat. Vědci už dlouho ví, že tato hvězda se nezadržitelně blíží k explozi supernovy, nedokáží však říct, kdy nastane. Během ledna zářivost hvězdy nadále klesá, i když už pomalejším tempem než koncem roku.

  celý článek

  Obří hvězda Betelgeuse, která je v poslední fázi svého života, výrazně pohasla. Blíží se supernova?

  1. 1. 2020

  Obří hvězda Betelgeuse, která je v poslední fázi svého života, výrazně pohasla. Blíží se supernova?Od října 2019 astronomové pozorují výrazný propad v zářivosti rudého veleobra Betelgeuse v souhvězdí Orionu. Tato variabilní hvězda dokonce v prosinci zářila nejméně za celou dobu jejího pozorování.

  celý článek