do not follow here
NEO < LIVING fUTURE

V neděli proletí kolem Země letos největší planetka 2001 FO32

V neděli 21. března proletí kolem naší planety objekt 2001 FO32. S průměrem kolem půl kilometru půjde o největší planetku, která se letos k Zemi přiblíží. I při největším přiblížení se nicméně bude nacházet víc než 5x dál než Měsíc. Na rozdíl od jiných podobných průletů se bude planetka 2001 FO32 pohybovat relativně rychle - bude mít rychlost kolem 124 tisíc km/h.Rychlost planetky je daná její eliptickou oběžnou dráhou, která ji zavádí blíž Slunci, než je planeta Merkur a zároveň do dvojnásobku vzdálenosti Marsu od Slunce. Objevena byla už před 20 lety a její oběžná dráha kolem Slunce je dobře prozkoumaná. Její kolize se Zemí nehrozí.

Při letošním průletu se 2001 FO32 přiblíží na asi 2 miliony kilometrů (Měsíc obíhá Zemi ve vzdálenosti 384 tisíc km). Znovu se k nám planetka 2001 FO32 přiblíží v roce 2052, kdy proletí ve vzdálenosti kolem 3 milionů kilometrů.

Letošní průlet 2001 FO32 kolem Země představuje pro astronomy možnost lépe prozkoumat tento objekt a jeho složení. Na průzkum planetky se připravuje například Infrared Telescope Facility na Havaji, který bude zkoumat sluneční světlo odražené od jeho povrchu. Z něj se vědci pokusí odvodit přítomnost různých chemických sloučenin a minerálů. K pozorování se připravuje také Deep Space Network, jejíž tři teleskopy v USA, Španělsku a Austrálii budou zkoumat odražené rádiové signály, které napoví více o rozměrech a tvaru planetky.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
NEO

Načítám stránku...
x zrušit